پر بازدید ها
ساعت

مطالب مشابه

One Comment

 1. 1

  همشهری

  ه بهانه بزرگداشت هفته کتاب/
  کتابخانه روستای هرزند جدید، خشت هایی از جنس عشق و علم
  تبریز – ایرنا – کتابخانه روستای هرزند جدید بنایی از جنس عشق و صداقت، نمای سفید سیمانی با ۲۲۵ متر مربع زیربنا و بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب، محل دنج و آرامی برای دانش آموزان و جوانان روستاست، تا بتوانند اوقات فراغت خود را در شرایط مطلوب برای کسب علم و دانش سپری کنند.
  [کتابخانه روستای هرزند جدید، خشت هایی از جنس عشق و علم]

  به گزارش ایرنا، از شهر مرند در ۷۰ کیلومتری شمالغرب تبریز، ۳۰ کیلومتر دیگر که به یک سه راهی می رسی، سمت راست، تابلوی سبزرنگ ‘روستای هرزند جدید'(چای هرزند) توجه را جلب می کند.
  در نگاه اول از سه راهی به کوه های سر به فلک کشیده کیامکی در جانب شمال شرقی، چیز خاصی به چشم نمی آید، اما شش کیلومتر که در دل دشت هرزندات پیش بروی، به روستای سرسبز، آباد و دنجی به نام هرزند جدید می رسی که به خاطر داشتن چندین ویژگی، زبانزد عام و خاص است.
  وجود چندین باب مدرسه در مقاطع مختلف تحصیلی، مسجدی زیبا و آراسته در دل روستا با معماری سنتی، قلعه تاریخی ‘سن ساروج’ و باغ های خرم و سرسبز، هفت آسیابی که در گذر زمان تنها خاطراتی نوستالژیک از آن باقی مانده و مهم تر از همه کتابخانه ای با بیش از ۱۰هزار جلد کتاب از جمله داشته های روستای ‘هرزند جدید’ است.
  کتابخانه هرزند جدید که نام خود را از ‘دکتر منوچهر مرتضوی’ حافظ شناس بنام کشورمان و از اهالی این روستا به عاریت گرفته است، همچون نگینی در دامن این روستای پلکانی می درخشد.
  کتابخانه ای که ۲۳ سال پیش با همت و غیرت معلمان و دانش آموزان اش سر برافراشت تا افتخار دیگری بر افتخارات این اجتماع محلی کوچک در نزدیکی مرز ایران و جمهوری آذربایجان بیفزاید.
  حکایت ساخت و تجهیز این کتابخانه روستایی که در فهرست کتابخانه های نهاد عمومی کتابخانه های کشور ثبت شده است – در نظر بگیرید که شهرک باغمیشه تبریز با بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت یک باب کتابخانه نیز ندارد – بسیار خواندنی و عبرت آموز است.
  اگر باور قلبی معلمان بومی روستا و عشق و علاقه شان به رشد آگاهی دانش آموزان و همراهی دانش آموزان با آنان با بریدن از ساعات ورزش و اوقات فراغت شان برای کارگری در ساخت کتابخانه نبود، این فضای آموزشی و فرهنگی امروزه نشانی از حیات نداشت.
  بزرگمرد بنایی بنام مرحوم ‘ اوستا غفار’ که بدون هیچ چشمداشت مادی به یاری این بزرگمردان روزگار پیوست و مساعدت اهالی روستا که از نان روزانه شان بریدند تا آینده درخشانی برای فرزندان شان رقم بزنند.
  به خاطر دارم وقتی آقای قاسم زاده دبیر فلسفه و منطق برای کار در پی ریزی فونداسیون کتابخانه، دانش آموزان تنومند و کاری را گلچین می کرد، خیلی ها از اینکه برای کار انتخاب نشده بودند، دلخور بودند و خشنودی معلم از این ذوق و اشتیاق دانش آموزان برای کار فرهنگی، امیدی برای ایمان به راهش و ادامه کار می شد.
  این کتابخانه فقط با عشق و ایثار دانش آموزان و دو معلم فداکارشان ساخته شد و اینکه در آغاز کار هیچ سرمایه ای جز نیروی انسانی و صداقت در کار نبود.
  ‘علی قاسم زاده’ دبیر دبیرستان شهید باکری هرزند جدید که یکی از بانیان و موسسان کتابخانه روستاست، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا انگیزه خود را برای ساخت آن چنین توصیف می کند: کتابخانه محصول عشق ناب و خالصی بود که در دل ها متجلی گشت و سلسله علت و معلول را موافق و موازی خود کرد و به خود ما و به نسل ما فهماند که حقیقت عشق و اخلاص یک چیز دیگر و یک علم ماسوای دانشگاهی و مدرسی است.
  وی افزود: جرقه ساخت این کتابخانه وضعیت خاص یکی از دانش آموزان درسخوان و ممتازی بود که به جز یک اتاق گرم و روشنی در خانه شان برای مطالعه نداشتند که آن هم از سر شب بخاطر کار پدر مجبور بودند چراغ را خاموش کنند.
  این معلم دلسوخته کتاب و دانش آموز اظهار کرد: در کنار اولین دبیرستان روستایی استان در این ‘هرزند جدید’، نخستین کتابخانه عمومی روستایی نیز با همت دانش آموزان و اهالی روستا حتی پیش تر از شهرهایی مثل زنوز، یامچی و کشکسرای شهرستان مرند احداث شد.
  وی یادآور می شود: چون احداث کتابخانه با اجرای طرح هادی در روستای هرزند جدید همزمان بود، بهتر است یادی از مدیر کل وقت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی ‘آقای عظیمی’ بکنیم که در اهدای ۱۱ تن آجر، سیمان و چند شاخه تیر آهن ما را در این کار یاری کرد.
  ‘حسین موثقی ‘، دیگر بانی و موسس کتابخانه هرزند جدید است که دبیر علوم اجتماعی و اهل قلم و کتاب می باشد.
  حسین موثقی که دوست دیرین و همکلاسی علی نیز هست، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا انگیزه اش از ساخت کتابخانه را همان انگیزه اولیه و داستان دانش آموز درسخوان و ممتاز فقیر روستا ذکر کرد و گفت: یک نوع احساس بود؛ احساسی که هم درونی و هم نیاز زمان بود.
  موثقی افزود: در سال ۱۳۶۸ اولین جرقه های نیاز به کتابخانه را احساس کردم و در مسجد محل، نیمه کتابخانه ای را با پول حاصل از فروش نیم سکه ای که از نوشتن مقاله ای جایزه برده بودم، با خرید نئوپان و قفسه دایر کردیم.
  موثقی با بیان اینکه ایجاد کتابخانه در حسینیه محل هم با مخالفت ها و سنگ اندازی های زیادی مواجه بود و برخی ریش سفیدان محل آن را دارای مشکل شرعی می دانستند، خاط نشان کرد: این روند ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۷۱ زمینی توسط شورای اسلامی روستا و دهدار وقت جهت ساخت کتابخانه در اختیارمان قرار داده شد.
  وی دارایی و سرمایه اصلی ساخت کتابخانه را شور، شوق، باور قلبی و پشتکار عنوان کرد و گفت: کل دارایی مان ۴۰ هزار تومان بود ولی به ادارات و سازمان های زیادی جهت مساعدت رفت و آمد می کردیم که اغلب مورد تمسخر و بی اعتنایی قرار می گرفتیم.
  موسس کتابخانه روستای هرزند جدید اظهار کرد: چون ساخت کتابخانه، کار دلی بود و از طرفی شور و شوق دانش آموزان و پی گیری مردم و معلمان بومی روستا باعث شد با پشتکار این کار را ادامه دهیم هر چند فاقد امکانات بودیم و کار شکسته و بسته پیش می رفت.
  موثقی با بیان اینکه تمام کارها با زور زدن و خودیاری مردم بود، گفت: برای اینکه کتابخانه را در نهاد کتابخانه های عمومی ثبت بکنیم، چندین بار به وزارت ارشاد رفتم تا اینکه بعد از تکمیل آن پذیرفتند که کتابخانه را تحویل گرفته و ماهانه ۳۰ جلد کتاب بفرستند.
  وی با اشاره به اینکه در ابتدا قصد ساخت اتاقکی برای مطالعه پنج نفر را د اشتیم که با پشتکار و تشویق دانش آموزان تبدیل به کتابخانه ای در خور و مناسب شد، افزود: این کتابخانه ثمرات زیادی داشت به طوری که در سال تحصیلی ۷۵-۱۳۷۴ از مجموع ۱۵ نفر دانشآموزان دبیرستانی روستا ۱۴ نفر در دانشگاه های سراسری پذیرفته شدند و رتبه نخست استان را کسب کردیم.
  حکایت عجیبی است؛ داستان عشق، ایثار و علاقه دو معلم روستایی هرزند جدید، که منجر به احداث کتابخانه عمومی روستایی شد که عصاره روح فرهنگی و خرد جمعی معلمان و دانش آموزان این روستاست.
  مکانی که در پناه آن سرنوشت بیشتر فرزندان خانواده فقیر به روشنی گرایید و از دل این مکان مقدس چند استاد دانشگاه ، قاضی ، پزشک ، مهندس و معلم به جامعه ایران تحویل داده شد.
  ‘محمد بامدادی’یکی از دانش آموزان دهه ۱۳۶۰ روستای هرزند جدید و افراد موفقی که دکتری ادبیات فارسی دارد و هم اکنون در دانشگاه ارومیه تدریس می کند، خاطره بسیار خوشایندی از کتابخانه دارد و آن را در موفقیت تحصیلی اش موثر می داند.
  وی با بیان اینکه چون محیط خانه های ما کوچک بود و کمتر خانه ای یافت می شد که اتاق گرم دومی داشته باشد، گفت: در زمان کنکور از جزوات کنکوری و نیز کلاس های تقویتی که در کتابخانه روستا به همت معلمان مان به رایگان برگزار می شد، بهره فراوان بردم و انگیزه مضاعفی برای تحصیل در ما ایجاد شد.
  ‘علی ولی قلی زاده’ دیگر دانشآموز برخاسته از روستای هرزند جدید است که دکترای جغرافیای سیاسی دارد و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه مراغه است.
  قلی زاده با تائید حرف های دانش آموزان هم دوره ایش می گوید: کتابخانه هرزند جدید تاثیر زیادی در موفقیت و سرنوشت ما داشت و در آن برهه زمانی دیدگاه خاصی به ما بخشید .
  وی افزود: با اینکه در محیط روستا بودیم ولی بواسطه کتاب های به روز و معلمان آگاه خودمان را فراتر می دیدیم و شناخت کافی از اوضاع زمان داشتیم؛ چون هر کتاب یک دریچه ای به سوی دنیای تازه به رویمان می گشود و ما با احساس شعف همراه با غرور درس می خواندیم.
  اصغر از دیگر اهالی روستای هرزند جدید نیز که اکنون قاضی دادگاه است، خاطره دل انگیزی از کتابخانه روستا دارد و آن را در موفقیت تحصیلی اش دخیل می داند.
  وی که در زمان خود یکی از برترین رتبه های دانشگاه را در کنکور بدست آورده بود، ضمن به نیکی یاد کردن از بانیان کتابخانه در این باره گفت: ساخت کتابخانه در آن مقطع زمانی اقدام فرهنگی بسیار موثری بود که در فرجام نیک جوانان روستا برغم محرومیت های فراوان سهم عمده ای داشت.
  آسمان رشک برد بهر زمینی که در آن
  دو نفر یک دو نفس بهر خدا بنشینند
  روستای هرزند جدید در دهستان هرزندات شرقی از توابع شهرستان مرند در ۳۰ کیلومتری این شهر واقع شده که با ۳۵۰ خانوار و بیش از یک هزار نفر جمعیت، یکی از جالب ترین و دیدنی ترین قلعه های تاریخی آذربایجان را در خود جای داده است.
  گزارش از: نعمت مرادپور

نظرات بسته شده اند

Designed by ** »» musavi «« ** © Copyright 2016, All Rights Reserved