رئیس دادگستری مرند: برقراری صلح و سازش فلسفه وجودی شوراهای حل اختلاف می باشد

zare-zadeیاشیل وطن: زارع زاده شامگاه یکشنبه در مراسم افتتاح دفتر و معارفه اعضای شورای حل اختلاف شهر بناب مرند که با حضور مسئولان قضایی شهرستان مرند در محل دفتر حل و اختلاف شهر بناب مرند برگزار شد، گفت: یکی از ساختارهای هر جامعه که زیرساخت یک جامعه را تشکیل می دهد امنیت می باشد که اگر در هر جامعه ای امنیت نباشد امر سرمایه گذاری در آنجا دچار مشکل و آسیب خواهد شد.
وی گفت: هر جامعه ای دارای قوانین و مقرراتی است که در صورت ایجاد اختلاف بین مردم باید به آن رسیدگی کرد که این کار برعهده دستگاه قضایی گذاشته شده ، که یکی از راههای آن حل و فصل و ایجاد سازش بین مردم از طریق هیاتهای حل اختلاف می باشد .
در ادامه رئیس دادگستری شهرستان مرند در رابطه با حدود و اختیارات شوراهای حل و اختلاف گفت: صلاحیت شورا در کلیه امور مدنی و حقوقی، کلیه جرائم قابل گذشت، و جنبه خصوصی جرایم غیر قابل گذشت است و مطابق ماده ۹، قانون مذکور شورا در جرائم بازدارنده و اقدامات تأمینی و تربیتی و امور اختلافی از قبیل تخلفات راهنمایی و رانندگی که مجازات نقدی و قانونی آن حداکثر و مجموعا ۵۰ میلیون ریال و یا سه ماه حبس و تامین دلیل، مجاز به صدور حکم است اما مطابق تبصره ماده مذکور شورا مجاز به صدور حکم حبس نیست.
زارع زاده تصریح کرد: ماده هشتم قانون شورا تراضی طرفین را مبنای ورود و بررسی شورای حل اختلاف دانسته است و سازش و دادرسی شورائی به مراتب کم هزینه و زود نتیجه بخش از تشکیلات با ماهیت قضایی محض است.
وی اعلام کرد: کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی، رفع اختلافات محلی، حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارد یا از ماهیت قضایی کمتری بر خوردار است، جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به پرونده ها،کاهش هزینه های اصحاب دعاوی، رفع خصومت و پیچیده نبودن تشریفات آیین دادرسی و … از جمله ویژگی دادرسی شورای حل اختلاف است.
رئیس دادگستری شهرستان مرند گفت: ایجاد صلح و سازش بین مردم موجب تحکیم وحدت و همدلی بین همشهریان می شود که فلسفه وجودی هیات حل اختلاف همین می باشد.

ختم خبر/